W siedzibie Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku, którego pomysłodawcą i założycielem jest znany polski kabareciarz Bohdan Smoleń, prowadzone są zajęcia rehabilitacji poprzez hipoterapię dorosłych i dzieci z różnymi dysfunkcjami fizycznymi i intelektualnymi.
Terapia prowadzona za pośrednictwem koni przynosi wyjątkowe efekty, co potwierdzają zarówno podopieczni jak i ich rodzice. Niestety ośrodek – podobnie jak wiele innych tego typu obiektów, nie mógłby funkcjonować bez przychylności i życzliwości lokalnych władz oraz prywatnych darczyńców. Tym razem pomocną dłoń wyciągnęła firma Cembrit, która ufundowała nowe pokrycie dachowe stajni.
Fundacja założona została w 2007 roku przez aktora Bohdana Smolenia. Głównym celem ośrodka jest pomoc osobom niepełnosprawnym, poprzez rehabilitację oraz prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych. Poza codziennymi zajęciami, fundacja przygotowuje i przeprowadza zawody dla osób niepełnosprawnych – tzw. Mityngi Olimpiad Specjalnych oraz szereg innych imprez dla swoich podopiecznych. Ukoronowaniem całorocznej pracy są występy dzieci z Fundacji, które odbywają się pod koniec roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas poznańskiej edycji targów CAVALIADA. Na terenie ośrodka organizowane są także warsztaty doskonalące dla terapeutów, kursy i szkolenia.
W fundacji terapie prowadzone są za pomocą koni, dzięki czemu pacjenci mogą rozwijać swoje mięśnie oraz dostarczać ciału różnych bodźców. Formuła zajęć oparta jest na miłej atmosferze oraz stałym kontakcie ze zwierzętami, przez co dzieci nie są znudzone codziennymi ćwiczeniami. Aktualnie na terenie ośrodka przebywa 10 koni przeznaczonych do zajęć, które odbywają się pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry. Terapia przynosi określone efekty, gdy odbywa się w warunkach przyjaznych zarówno dla zwierząt, jak i pacjentów fundacji. W tym celu Fundacja musi przeprowadzać szereg modernizacji. Niedawno w stajni, gdzie przebywają konie zostało wymienione pokrycie dachowe, gdyż poprzednie zaczęło przeciekać.
– W czasie dużych opadów deszczu woda przedostawała się do stajni, co w dłuższej perspektywie mogło spowodować powstanie grzyba lub pleśni. Największe zagrożenie stanowił jednak kontakt wody z instalacją elektryczną – tzw. zwarcie mogło skutkować pożarem lub porażeniem szczególnie wrażliwych na napięcie elektryczne koni. – informuje Joanna Kubisa, Terapeutka z Fundacji Stworzenia Pana Smolenia.
Wcześniej dach był pokryty papą, dlatego pracownicy Fundacji zaczęli zastanawiać się nad innym alternatywnym materiałem. W ocenie fachowców, w tej sytuacji łatanie dziur czy smarowanie byłoby tylko doraźnym zabiegiem. Na pomoc przyszła firma Cembrit – producent wysokiej jakości włókno-cementowych materiałów budowlanych stosowanych na dachach oraz elewacjach. Po dokonaniu oględzin i zmierzeniu dachu przekazała na rzecz fundacji niezbędne materiały do wymiany pokrycia dachowego na nowe – 370 sztuk płyt EuroFala wraz z akcesoriami – wiatrownicami oraz gąsiorami kątowymi. Zastosowanie właśnie tego produktu, coraz częściej wykorzystywanego do pokrycia dachów stajni czy ujeżdżalni, dało możliwość stworzenia odpowiedniego mikroklimatu do hodowli zwierząt.
– EuroFala nie tylko uszczelniła dach, ale także poprawiła ciepłochronność i estetykę budynku. Przy tym jest odporna na promienie UV – nie pręży się i nie nagrzewa pod ich wpływem – oraz znacząco zmniejsza hałas generowany obfitymi opadami deszczu lub gradu, zapewniając wrażliwym na tego typu odgłosy „domownikom” spokój i komfort psychiczny. W zimie, gdy na dachu zalegają spore fałdy śniegu, zapobiega procesowi skraplania. – przekonuje Maciej Duszczak, Szef Marketingu z firmy Cembrit.
W remoncie pomógł zakład blacharsko – dekarski z Rogoźna, który zajął się wymianą pokrycia na nowe. Proces wymianu dachu o powierzchni 385 m2, na który składał się budynek główny wraz z zaadaptowaną na stajnię wiatą zajął dwa tygodnie. W trakcie remontu okazało się, że dach jest krzywy i wymaga prostowania, co znacząco wydłużyło proces wymiany pokrycia dachowego. Przy renowacji dachu pracowało pięć osób, które na samym początku na dotychczasową papę położyło kozły dachowe i łaty, do których przymocowano wkręty trzymające płyty EuroFala.
Dzięki wymienionemu pokryciu konie są teraz bezpieczne i mają zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, a podopieczni mogą bez obaw korzystać z dalszych zajęć rehabilitacyjnych. Fundacja wciąż wymaga jednak dużych modernizacji infrastruktury oraz kolejnych inwestycji, tym bardziej, że z miesiąca na miesiąc przybywa nowych pacjentów – szczególnie tych najmniejszych.