Zbliża się sezon zwiększonych wojaży i podróży, warto wiedzieć jak wyposażyć apteczkę na wakacyjny wyjazd.
Kilka rad naszego dyżurnego ratownika medycznego i pielęgniarza – Ariela Szczotok:
Przede wszystkim, apteczka musi być dostosowana do rodzaju wyjazdu, miejsca oraz ilości osób, które mogą z niej potencjalnie skorzystać.
Najprostszym, ale i najważniejszym elementem wyposażenia każdej apteczki są: rękawiczki. niby błahostka, ale bez nich możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych aspektów udzielania pomocy, czyli o BEZPIECZEŃSTWIE.
W apteczce nie może zabraknąć dobrych nożyczek. Takich, które pozwolą nam rozciąć w razie potrzeby ubranie, pasek czy nawet but. Nożyczki w naszej apteczce powinny być nożyczkami bezpiecznym, posiadającymi zaokrąglone końcówki – tak aby nie zranić osoby która jest przez nas opatrywana.
Materiały opatrunkowe to baza każdej apteczki. Na wyjazd zabierzmy gazę opatrunkową o powierzchni minimum 0,5m2 – najlepiej gazę o powierzchni 1m2. Spokojnie – jest spakowana i poskładana, tak żeby zmieściła się w małym opakowani. Jej największa zaleta to chłonność i możliwość zaopatrzenia drobnych i dużych obrażeń. Gazikiem 5x5cm lub 7,5×7,5 nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zdziałać.
Bandaż, siatka ratownicza (codofix) – czyli coś co nam tą gazę na ciele utrzyma – zdecydowanie tak. Każdy, za wyjątkiem elastycznego. Kodofix to gadżet XXI wieku i jak tylko możesz – wrzuć go do apteczki. Bardzo ułatwia życie
Oczywiście stary dobry plaster – jest NIEZASTĄPIONY.
Wyruszając na kilka dni na biwak, camping, wyprawę koniecznie należy zabrać ze sobą leki przyjmowane na stałe. Upewnijmy się, że mamy ich zapas na dodatkowe dwa trzy dni. To na wypadek, gdyby niespodziewanie nasza wycieczka się przedłużyła – wybuch wulkany, pogorszenie pogody – natury nie oszukamy Dodatkowo spakujmy podstawowe leki przeciwbólowe z grupy Paracetamolu lub Ibuprofenu, leki rozkurczowe na wypadek bólu brzucha. Warto zabrać ze sobą również leki na alergię – zwłaszcza te działające miejscowo – np na ukąszenia.
Wybierając się w egzotyczne rejony świata, sprawdźmy lokalne zagrożenia, zapewnijmy sobie dostęp do opieki medycznej (karta EKUZ, dodatkowe ubezpieczenie) zapiszmy kontakt do Konsulatu lub ambasady.
Bezpiecznych wakacji, bez konieczności sięgania do apteczki
Polecamy materiały, w których nasz ekspert radzi co zabrać ze sobą na wakacje:
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/25849841/wakacyjna-apteczka-niezbednik
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pierwsza-pomoc-w-przypadku-ukaszenia-i-skaleczenia,166705.html
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/co-wlozyc-do-apteczki-pierwszej-pomocy,125465.html
Ariel Szczotok
Ratownik Medyczny, Pielęgniarz, instruktor pierwszej pomocy, stały bywalec programów telewizyjnych o tematyce pierwszej pomocy. Wykładowca, autor programów szkoleniowych, koordynator zabezpieczeń medycznych imprez masowych i sportowych.