Większość z nas przynajmniej słyszała o interwencjach kryzysowych, lecz mało kto zdaje sobie sprawę, że taka forma pomocy dostępna jest nie tylko dla osób uzależnionych, lecz także dla ich najbliższych. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega interwencja kryzysowa dla członków rodziny osoby z problemem uzależnienia.
Interwencja dla członków rodziny to coś innego niż interwencja wobec osoby uzależnionej
Stres, lęk, poczucie bezradności, powtarzające się konflikty – w nałogu cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale też ci, którym na niej najbardziej zależy.
W trosce o uzależnioną osobę rodziny bardzo często podejmują się tzw. interwencji – konfrontują się z osobą w nałogu, próbując ją skłonić do zastanowienia się nad swoim postępowaniem i zachęcić do skorzystania z pomocy (np. kontaktu z placówkami terapeutycznymi). Interwencja naprawdę może poprowadzić osobę uzależnioną w dobrym kierunku. Ważne, by wszyscy byli do takiej konfrontacji przygotowani – i w tym, między innymi, może pomóc interwencja kryzysowa dla członków rodziny osoby uzależnionej.
Jak może wyglądać interwencja kryzysowa dla członków rodziny osoby uzależnionej?
Interwencja kryzysowa dla członków rodziny osoby uzależnionej to szczególna forma konsultacji, w ramach której specjalista w dziedzinie terapii uzależnień pomaga bliskim uzależnionego w radzeniu sobie z ich sytuacją.
Taka interwencja ma na celu:
- wyposażyć ich w narzędzia, które pomogą im radzić sobie z własnymi emocjami – lękiem, stresem, poczuciem bezsilności;
- wskazać, gdzie rodzina może szukać realnej pomocy dla uzależnionego;
- przygotować członków rodziny do ewentualnej interwencji.
Każda interwencja kryzysowa dla członków rodziny jest nieco inna – bliscy zgłaszają się po pomoc z różnymi poziomami wiedzy na temat uzależniania i w różnych stadiach problemu. Jest jednak kilka rzeczy, których można od specjalisty oczekiwać:
- Ocena sytuacji okiem profesjonalisty – na początku spotkania specjalista zbierze informacje o sytuacji rodzinnej oraz podjętych do tej pory działaniach i przeanalizuje dynamikę rodzinną, by zrozumieć, jak uzależnienie wpłynęło na jej członków.
- Wsparcie emocjonalne – interwencja kryzysowa dla członków rodziny osoby z problemem uzależnienia często jest jedyną przestrzenią, w której rodziny mogą wyrazić swoje prawdziwe emocje związane z nałogiem swoich bliskich – ale też znaleźć odpowiedź na pytanie, jak sobie z tymi uczuciami radzić.
- Psychoedukacja – przy okazji interwencji specjalista może m.in. wyjaśnić, jakie mechanizmy kierują osobą uzależnioną i jak jej zachowanie wpływa na rodzinę. To też dobra okazja, aby przyjrzeć się, czy członkowie rodziny sami nie wspierają destrukcyjnych zachowań uzależnionego.
- Pomoc w planowaniu dalszych działań – terapeuci uzależnień często przy okazji takich spotkań przygotowują członków rodziny do konfrontacji z uzależnionym bliskim. Mogą także pomóc w projektowaniu systemu wsparcia, włączającego innych członków rodziny oraz przyjaciół osoby uzależnionej.
- Wsparcie w organizacji profesjonalnej pomocy dla uzależnionego – w postaci terapii indywidualnej, grup terapeutycznych czy ośrodków rehabilitacyjnych.
Oczywiście, specjalista może zasugerować także inne formy pomocy dla samych członków rodziny – często zaleca się np. udział w grupach wsparcia, a nawet terapię indywidualną, pomagającą radzić sobie ze skutkami współuzależnienia.
Interwencja kryzysowa dla członków rodziny osoby uzależnionej w poradni Konteksty
Rodzinna konsultacja z terapeutą uzależnień może być pierwszym krokiem do tego, aby osoba w nałogu znalazła faktyczną pomoc. Na https://konteksty.net/interwencja-kryzysowa-dla-czlonkow-rodziny-osoby-z-problemem-uzaleznienia/ dowiesz się więcej, jak taka interwencja może zostać poprowadzona przez profesjonalistów.