Play Therapy – budowanie właściwych relacji z otoczeniem.
9 września - 16 grudnia
O metodzie: Play Therapy jest uporządkowanym, teoretycznym podejściem do terapii, opartym o procesy uczenia się i komunikowania się dziecka (Carmichael, 2006; Landreth, 2002; O.Connor & Schaefer, 1983). Metoda ta wykorzystuje podstawową aktywność dzieci, którą jest bawienie się. Terapeuta pełnią w niej aktywną rolę, gdyż poprzez emocjonalne dostrojenie się do dzieci, dają im możliwość wyrażenia siebie poprzez zabawę. W czasie terapii, dzięki bezwarunkowej akceptacji terapeutów, dzieci mają możliwość zaistnienia i bycia sobą. Terapeuci długofalowo, strategicznie wykorzystują Play Therapy do pomocy dzieciom w wyrażaniu tego, co jest dla nich problematyczne, wtedy, kiedy dzieci nie mają werbalnych umiejętności do wyrażenia swoich myśli i uczuć (Gil, 1991).
Poprzez bawienie się terapeuci mogą pomóc dziecku nauczyć się bardziej adaptacyjnych zachowań w sytuacjach, w których prezentuje ono deficyty emocjonalne, czy społeczne (Pedro-Carroll & Reddy, 2005). Pozytywna relacja, która rozwija się pomiędzy terapeutą i dzieckiem podczas sesji Play Therapy dostarcza korekcyjnych doświadczeń emocjonalnych, które są niezbędne dla leczenia (Moustakas, 1997). Play Therapy może być również wykorzystywana do stymulowania rozwoju poznawczego, ponadto zapewnia wgląd w dysfunkcjonalne sposoby myślenia dziecka oraz jego wewnętrzne konflikty, dostarczając dziecku sposobów ich rozwiązania (O?Connor & Schaefer, 1983; Reddy, Files-Hall & Schaefer, 2005).
Czas trwania terapii
Jedna sesja trwa 40-45 minut. Ilość sesji jest uzależniona o stopnia nasilenia trudności dziecka. Przy lekkich trudnościach proponuje się 6 spotkań. Przy większych trudnościach- 15 sesji. Przy poważnych trudnościach terapia trwa 6-12 miesięcy.
Wskazania:
- z trudnościami w zachowaniu,
- w trudnej sytuacji życiowej,
- z zaburzeniami rozwojowymi,
- z niepełnosprawnością,
- z zaburzeniami psychicznymi.
Wiek:
3 – 13 lat wieku emocjonalnego.
Liczba miejsc ograniczona
Obowiązują zapisy: mailowo projekty@fundacjaart.pl lub telefonicznie +48 88 555 2222
Osoby, które zapiszą się i nie przyjdą na konsultację z dzieckiem nie informując nas o tym tracą możliwość uczestnictwa w kolejnych spotkaniach.
Zadanie współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach projektu: „Czas dla rodziny 3” realizowany wspólnie z Fundacją Akademia Iwony Kalaman.