PRASKIE DNI SENIORA – wspólna inicjatywa na Pradze-Północ

Galeria Wileńska oraz Centrum Praskie Koneser pod patronatem Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy po raz kolejny organizują Praskie Dni Seniora – cykl wykładów, warsztatów oraz animacji przygotowanych z myślą o potrzebach i zainteresowaniach osób starszych. Seniorzy będą mogli skorzystać także z bezpłatnych badań i konsultacji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-22 października br. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

To już druga edycja Praskich Dni Seniora, wydarzenia które spotkało się z zaangażowaniem i pozytywnym odbiorem przez starszych mieszkańców Warszawy. Jak i w roku ubiegłym potrwa ono dwa dni – pierwszy dzień organizuje Galeria Wileńska, a drugi Centrum Praskie Koneser.

Galeria Wileńska dla seniorów – warsztaty, zajęcia fitness i gra terenowa

W piątek 21 października w Galerii Wileńskiej uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, podczas których wykonają kolorowe magnesy na lodówkę. W programie także spotkania z psychologiem na treningu pamięci, w czasie którego w przystępnej i zabawnej formie poćwiczą uwagę i koncentrację. Będzie można nauczyć się też technik relaksacji. Podczas warsztatów instruktorka fitness zaprezentuje seniorom ćwiczenia usprawniające mięśnie i stawy dla osób w każdym wieku i różnym stopniu sprawności fizycznej. Odbędzie się również miniwykład, podczas którego policjanci opowiedzą, w jaki sposób seniorzy mogą zadbać o bezpieczeństwo w różnych obszarach życia, w tym o bezpieczeństwo osobiste i finansowe.

Seniorzy są ważną częścią naszej lokalnej społeczności, dlatego wraz z mieszczącym się po sąsiedzku Centrum Praskim Koneser, przygotowaliśmy kolejną edycję Praskich Dni Seniora. W planie wydarzenia znalazły się zarówno wartościowe spotkania oraz warsztaty, jak i czas aktywnej rozrywki i relaksu. Galeria Wileńska jest miejscem przyjaznym seniorom, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaproponować im wydarzenie dostosowane do ich potrzeb — mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej.

Głównym punktem programu będzie gra terenowa Aktywny Senior zorganizowana przez Fundację A.R.T od lat działającą na rzecz najstarszych mieszkańców Pragi-Północ. Wychodzimy z założenia, że seniorzy to ogromny zasób, z którego mogą korzystać młodsze pokolenia.  Dlatego oprócz dobrej zabawy, oferujemy seniorom edukacyjny walor gry, który wpływa na procesy poznawczemówi Agnieszka Tobota, prezes Fundacji A.R.T. Gra pozwoli uczestnikom poznać sposoby dbania o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd oraz zbilansowane odżywianie. Ponadto wydarzenie otworzy osobowość medialna, konferansjer Conrado Moreno, który opowie o swojej podróży do Santiago de Compostela. Z kolei o dobrą muzykę podczas wydarzenia zadba najstarsza DJ-ka w Polsce – DJ Wika.

Centrum Praskie Koneser – nastawione na relacje, rekreację i zdrowie

Natomiast w sobotę 22 października w Centrum Praskim Koneser odbędzie się  otwarte spotkanie z fizjoterapeutą, który opowie o bezpiecznej aktywności. Seniorzy będą mogli również skorzystać z indywidualnych, 15-minutowych konsultacji fizjoterapeutycznych. Wszyscy chętni będą mieli szansę przetestować nabytą wiedzę w praktyce, biorąc udział w zajęciach fitness Aktywny Senior. W harmonogramie dnia znalazły się również zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki –  jedynego tego rodzaju obiektu w Polsce oraz speed dating/maraton spotkań dla seniorów, w niezwykłej przestrzeni Magic Mind Museum. Krótkie, ale nastawione na poznawanie rozmówców spotkania, pozwolą seniorom poszerzyć swoje kręgi towarzyskie oraz poznać osoby o podobnych zainteresowaniach. Na placu Konesera stanie również OSTEOBUS, w którym będzie można skorzystać z badania gęstości kości – badanie to pozwala wykryć osteoporozę nawet we wczesnym stadium rozwoju.

Centrum Praskie Koneser, poprzez takie działania jak Praskie Dni Seniora, aktywnie wspiera uczestnictwo seniorów w życiu naszej dzielnicy. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, będą oni mogli nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale także nawiązać nowe znajomości, co jest równie istotne dla dobrego samopoczucia. Cieszymy się, że wspólnie z Galerią Wileńską już po raz kolejny pokazujemy, że seniorzy są istotną częścią praskiej społeczności Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna projektu Centrum Praskie Koneser.

Czas dla zdrowia

W obydwu obiektach można będzie wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach medycznych, które zostaną przeprowadzone przez lekarzy z Centrum Medycznego Damiana. W Galerii Wileńskiej seniorzy będą mogli skorzystać z porady m.in. diabetologa, urologa, diabetyka, protetyka słuchu, natomiast w Centrum Praskim Koneser będzie można skonsultować się z dietetykiem, kardiologiem oraz wykonać pomiary glukozy i ciśnienia. W obydwu centrach będą przyjmować fizjoterapeuta, internista oraz psycholog. Liczba miejsc na wszystkie badania jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja odbywa się pod numerem: 22 566 22 51, 7 dni w tygodniu, w godzinach 8.00-20.00.

Praga wieczorową porą – atrakcje wieczorne

Podczas wydarzenia nie zabraknie również atrakcji kulturalnych. W piątek w godzinach 17.00-20.00 odbędzie się Potańcówka z historią w Centrum Praskim Koneser. Potańcówkę poprzedzi pogadanka historyczna, podczas której zaproszeni goście przybliżą zgromadzonym jak kiedyś wyglądało codzienne życia prażan. Natomiast w Galerii Wileńskiej o godz. 17.15 odbędzie się koncert Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka. Artyści zagrają również przed południem o godzinie 11.15. 

Partnerami strategicznymi projektu są: Fundacja A.R.T., która jest współorganizatorem zaplanowanych atrakcji oraz Centrum Medyczne Damiana, dzięki któremu wszyscy chętni będą moli wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach medycznych. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Pomysłodawcą inicjatywy jest Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Harmonogram Praskich Dni Seniora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij