Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej

Skoro sięgasz po tę książkę, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w twoim życiu dzieje się coś niedobrego. Być może nie wiesz, jak to opisać czy zdefiniować, ale czujesz, że potrzebujesz pomocy w znalezieniu rozwiązania. Poradnik pomoże ci rozpoznać i zrozumieć mechanizmy przemocy psychicznej. Przede wszystkim jednak pozwoli ci uwolnić się od niej i odzyskać kontrolę nad twoim życiem.

Przemoc psychiczna jest to systematyczne znęcanie się nad kimś w sposób niemający charakteru działań fizycznych. Obejmuje szereg zachowań, które mają na celu zranienie drugiej osoby, osłabienie jej pewności siebie, uwłaczenie jej godności i przejęcie nad nią kontroli. Ofiara przemocy psychicznej może zmagać się z lękiem, depresją oraz innymi objawami fizycznymi, mieć niską samoocenę, doświadczać dezorientacji czy trudności z koncentracją lub z podejmowaniem decyzji. Przemoc ta bywa subtelna i niewidoczna, ale niszczy człowieka od środka.

Przerwanie cyklu przemocy psychicznej jest jednak możliwe. Pierwsze kroki obejmują uświadomienie sobie, że to, czego doświadczasz, jest przemocą, zrozumienie, że nie ponosisz za to winy, i uznanie, że za zachowanie krzywdziciela odpowiada on sam. Dzięki zamieszczonym w książce praktycznym ćwiczeniom dowiesz się, jak rozpoznać oznaki przemocy psychicznej, zrozumiesz jej mechanizmy, nauczysz się przed nią bronić i zapobiegać jej w przyszłości. Przestaniesz jej zaprzeczać, minimalizować jej rozmiary oraz obwiniać się o to, że ktoś cię krzywdzi. Uwolnisz się z przemocowej relacji i staniesz na nogi – z większą siłą i samoświadomością. To pozwoli ci ruszyć naprzód, w stronę równowagi emocjonalnej i wolności osobistej.

 

Jak korzystać z poradnika

Poradnik zapewni ci prywatną przestrzeń zdrowienia – będziesz tylko ty i kartki książki, która umożliwi ci rozliczenie się z tym, czego doświadczasz. Ponieważ proces zdrowienia następuje stopniowo, praca z niniejszą książką również została podzielona na etapy. Na początek nauczysz się rozpoznawać symptomy przemocy psychicznej. Następnie przeanalizujesz swoje relacje i odkryjesz wzorce, które nimi rządzą. Dzięki kolejnym ćwiczeniom przyswoisz nowe, zdrowsze zachowania. Większość ćwiczeń skłania do refleksji, co oznacza, że nie należy się spieszyć. Ze względu na układ treści najlepiej wykonać je wszystkie po kolei.

 

To nie relacja przemocowa, a okres wychodzenia z niej stanowi najniebezpieczniejszy czas dla osoby w tę relację uwikłaną. Bardzo potrzebujemy wtedy wiary we własną sprawczość i nadziei na wewnętrzne uzdrowienie. Równocześnie jednak kończenie przemocowej relacji to czas, kiedy mamy tej wiary i nadziei najmniej. Książka Theresy Comito jest niczym dobry przyjaciel, z którym możemy porozmawiać o tym, czego potrzebujemy do pełnego wyzdrowienia oraz jakie kroki czekają nas jeszcze na drodze do egzystencjalnej wolności. Jeśli jesteś w przemocowej relacji, proszę, przeczytaj tę książkę i pozwól, by zmieniła twoje życie. Jeśli w takiej relacji jest ktoś tobie bliski, proszę, przeczytaj tę książkę dla tej osoby – ona może kiedyś bardzo potrzebować twojej wiedzy. 

Sabina Sadecka

terapeutka traumy, nauczycielka terapii ACT, współzałożycielka portalu Opsychologii.pl i twórczyni „ACT-owej rewolucji”

 

Wykonując zamieszczone w książce ćwiczenia:

 • nauczysz się rozpoznawać przemoc psychiczną i bronić przed nią;
 • odkryjesz wzorce rządzące twoimi relacjami i dowiesz się, jak je uzdrowić;
 • zwiększysz rezyliencję i nauczysz się radzić sobie z codziennymi wyzwaniami;
 • odbudujesz poczucie własnej wartości i godności osobistej;
 • uwolnisz się z przemocowej relacji i przejmiesz kontrolę nad swoim życiem.

 

Do taktyk przemocy psychicznej zaliczają się:

 • krytyka (zniewagi, wyzwiska, infantylizacja);
 • wrogość (krzyk, nieodzywanie się, agresja słowna);
 • zastraszanie;
 • gaslighting;
 • poniżanie (wykorzystywanie posiadanych informacji w celu zawstydzenia ofiary);
 • nękanie (uporczywe, powtarzające się żądania);
 • izolowanie od bliskich pod przykrywką troski.
Zamknij