Jak spędzić bezstresowe wakacje z dzieckiem

Wakacje to czas, na który z utęsknieniem czekają wszyscy, zwłaszcza dzieci. Jednak dla rodziców wiąże się on także z gorączkowymi przygotowania do wyjazdu, a później czujną obserwacją bawiących się beztrosko maluchów. Jak wykorzystać dwa tygodnie rodzinnego urlopu, by wrócić
z niego wypoczętą i pełną energii?

Podczas gdy Ty, będąc na urlopie, marzysz o leniwym wylegiwaniu się, tak Twoje dzieci tryskają niespożytą energią. Liczne zabawki, gry czy tablet nie wystarczą, by zaciekawić dziecko i sprawić,
aby pod koniec dnia spokojnie zasnęło, dając rodzicom chwilę wytchnienia. Przed wyjazdem warto obmyślić więc kilka aktywności, których główną atrakcją będzie absorbujący dzieci i odciążający rodziców wypoczynek.

Wakacje nad wodą – zamień ryzyko na niesamowitą przygodę

Dzieci kochają wodę. Niestety dla rodziców dzień nad morzem lub jeziorem oznacza często intensywne wpatrywanie się w brodzącego przy brzegu malucha. Dobrym sposobem na połączenie zabawy
i aktywnego wypoczynku są spływy kajakowe spokojnymi odcinkami polskich rzek, takich jak malowniczego, typowo dolinnego Bugu bądź płynącej przez południe Polski Białej i Czarnej Nidy. Obie trasy, pozbawione silnych nurtów i przeszkód, nadają się nawet na pierwszy spływ. Nie pozostaje więc nic innego, jak wyposażyć członków rodziny w kapoki, posadzić dziecko po środku kajaka i zacząć wiosłować wspólnymi siłami. Stała obecność syna czy córki na pewno odejmie rodzicom trosk i pozwoli naładować baterie na łonie natury.

Wyprawa do lasu

Wycieczka z dzieckiem do lasu to świetna okazja na połączenie nauki z zabawą. Zaproponuj zbieranie liści drzew i kwiatów, a następnie wklejcie je do zielnika i opatrzcie odpowiednimi opisami. Dzięki temu podczas spaceru po lesie dziecko będzie uważne i skupione, a sam album stanie się miłą pamiątką i –kto wie – może nawet przyda się na lekcjach przyrody.

 Mały taternik

Góry są dobrym celem podróży – sama wspinaczka i strome podejścia mogą pochłonąć dziecko tak,
że nie będzie miało ochoty na szukanie atrakcji poza szlakiem. Jeszcze przed wycieczką sprawdź, czy nie będziecie mijali po drodze zwierzyńców lub rezerwatów z dzikimi zwierzętami. Do plecaka małego podróżnika spakuj zeszyt i kolorowe kredki – w czasie postoju bądź pobytu w schronisku może zająć się szkicowaniem napotkanych w ciągu dnia osobliwości fauny i flory.

Pomoc profesjonalistów

Dla mniej wysportowanych lub preferujących sposoby biernego wypoczynku rodziców ciekawą propozycję mają biura podróży, oferujące wycieczki ze specjalnie wyszkolonymi animatorami, którzy potrafią zorganizować czas dzieciom w każdym wieku. Są oni obecni w hotelach, ale także na promach wycieczkowych, więc nie musimy ograniczać się do jednego miejsca pobytu. Gry i zabawy organizowane przez animatorów są tak różne jak zainteresowania najmłodszych, przez co możemy mieć pewność, że oprócz opieki nasze dziecko otrzyma także wiele stymulujących jego kreatywność bodźców, a dzięki zabawie w grupie nawiąże wakacyjne przyjaźnie. Co więcej, w zajęciach często mogą uczestniczyć dorośli, więc jeśli tylko poczujesz chęć, będziesz mogła dołączyć do bawiących się maluchów.

Udane wakacje? Nie stresuj się!

Dla spokoju duszy pamiętaj, by jeszcze przed wyjazdem zapakować do walizki podręczną apteczkę wyposażoną w plastry, które pomogą w razie skaleczeń czy otarć, oraz ziołowe leki, np. Kalms, dzięki którym ukoisz nerwy i opanujesz się w kryzysowych sytuacjach. Czasem warto sięgnąć po bezpieczny, naturalny środek, by odzyskać wewnętrzną równowagę – pomoże on nie tylko Tobie, ale i Twojemu dziecku, które w chwili bólu czy strachu poczuje się bezpieczniej, widząc spokojną mamę. Ale przede wszystkim zapomnij o pracy pozostawionej w biurze i skup się na odpoczynku oraz kontakcie z rodziną. Zagrożenie nie czyha na was na każdym kroku, a pozytywne nastawienie to pierwszy i najważniejszy krok do udanego wypoczynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij