Bezpieczna nocna jazda samochodem

Jazda samochodem o zmroku czy w nocy jest zdecydowanie bardziej kłopotliwa dla kierowców niż w dzień. Niektóre osoby, mające problemy ze wzrokiem, w ogóle powinny unikać poruszania się po drogach autem po zapadnięciu ciemności. Jak natomiast jeździć bezpiecznie nocą?

Ograniczona widoczność i nie tylko

Po zachodzie słońca z minuty na minutę robi się ciemniej, a widoczność na drogach się zmniejsza. Za dnia wszystko jest dużo lepiej widoczne, dzięki czemu łatwiej jest nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Podczas nocnej jazdy trzeba więc wykazywać się większą czujnością i obserwować całą trasę – nie tylko jadący przed nami pojazd, ale i pobocze, z którego nagle może wyskoczyć np. dzikie zwierzę, stwarzając ryzyko wypadku. Czujność podczas jazdy w nocy jest absolutnie wymagana. Uważać należy nie tylko na siebie i swój samochód, ale na innych. Podczas jazdy po wąskich, wiejskich drogach upewnijmy się, że nikt nie idzie poboczem albo nie jedzie na rowerze. Często osoby poruszające się na skraju drogi są zupełnie niewidoczne dla kierowców. Dlatego trzeba zakładać, że mogą się tam pojawić, i nie zjeżdżać zanadto na bok.

Należy zaakceptować fakt, że nocą widzi się gorzej, i dopasować prędkość jazdy do warunków otoczenia. Jeśli wiemy, że mamy problemy ze wzrokiem, powinniśmy zrezygnować z jazdy o takiej porze.

W trakcie nocnej jazdy zawsze istnieje ryzyko, że kierowca zaśnie za kierownicą. Jeśli czujemy, że nasz organizm jest wyczerpany, róbmy przerwy kilkunastominutowe co 2-3 godziny, wypijmy mocną kawę czy napój energetyczny, aby pobudzić ciało do prawidłowej pracy.

Zmienne warunki atmosferyczne

Dzienne temperatury otoczenia zimą mogą być dodanie i nie powodować większych zmian w stanie jezdni, ale nocą warunki termiczne mogą się nagle drastycznie zmienić. Nawet lekki mróz i opady deszczu spowodują, że na drodze pojawi się gołoledź, która będzie utrudniać bezpieczne poruszanie się samochodem, zwłaszcza jeśli nie dostosujemy jego prędkości do warunków atmosferycznych, a także jeśli opony nie będą dopasowane do jazdy zimą. W celu wyboru najlepszego zimowego ogumienia dla konkretnego modelu auta można skorzystać z serwisu Oponeo.pl. Dobre opony zimowe dadzą lepszą przyczepność do podłoża i zapewnią bezpieczeństwo nawet na śliskich nawierzchniach, na śniegu, lodzie czy na błocie pośniegowym.

Foto: flickr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij