4.12 to start kampanii „Powiedz o TYM komuś” skierowanej do osób doświadczających przemocy.
Zależy nam na tym, aby spoty dotarły do jak największej liczby osób, aby były bodźcem do powiedzenia o problemie. Pierwszy krok wyjścia z przemocy to „Powiedzieć O TYM komuś”. O „TYM” czyli o: upokorzeniu, bólu, strachu, bezsilności, braku wiary we własne siły i wartość, poczuciu osamotnienia. Ofiara często nie wychodzi sama z domu lub czas jej wyjść jest kontrolowany, sprawdzane są miejsca jej pobytu. Często nie wie gdzie się zwrócić, poza policją
i ośrodkiem pomocy społecznej nie przychodzą jej do głowy inne miejsca. Nasza kampania skupia się przede wszystkim na zachęceniu ofiar do zrobienia pierwszego kroku i powiedzenia o tym, czego doświadczają bo od tego zaczyna się zmiana. Kampanie: radiowa, facebookowa oraz informacyjna na portalach Fundacji, będą miały zasięg ogólnopolski. Spoty wyświetlane będą w warszawskich środkach komunikacji miejskiej: tramwajach, autobusach, SKM-ce.
Drugą ważną kwestią jest zapoznanie ofiar i świadków z listą dostępnych miejsc, telefonów, poradni mailowych służących pomocą ofiarom i świadkom przemocy. Służyć temu będą Dni Otwarte „Powiedz O TYM komuś” w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej – konkretne wsparcie dla mieszkańców Warszawy i okolic w postaci dyżuru: prawnika, psychologa, pedagoga, pracowników i wolontariuszy Fundacji A.R.T. Rodzice będą mogli pozostawić dzieci w kąciku zabaw pod opieka wolontariuszy i animatorów Fundacji, korzystając w tym czasie z porad indywidulanych czy rozmów z pracownikami i specjalistami Fundacji. Osoby samotne będą mogły poznać, spotkać innych, którzy przeżywają podobne, trudne sytuacja. Rozmowy w przyjaznej, ciepłej atmosferze przy kawie czy herbacie, zamiast w urzędzie czy komisariacie, mogą zachęcić do szukania pomocy i powiedzenia O TYM komuś – na przykład naszemu specjaliście.
Do realizacji spotu zaprosiliśmy modelkę i kobietę przedsiębiorczą – Ilonę Adamską, która zapytała tylko: kiedy? Na pytanie dlaczego wzięła udział w kampanii odpowiada:
- Chcę łamać stereotypy, że przemoc dotyczy tylko rodzin patologicznych. TO NIEPRAWDA!
Chcę uświadomić ludziom, że wykorzystywanie, bicie, krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, tak samo jak przemoc wobec obcych nam osób. - Temat nie jest mi obcy (zdarzyło mi się być w związku z facetem, który stosował wobec mnie przemoc psychiczną i fizyczną).
- Mam znajome, przyjaciółki, które na co dzień są nękane i bite przez swoich partnerów; boją się jednak prosić o pomoc.
- Wciąż mało mówi się o problemie przemocy w rodzinie.
- Nie godzę się na złe traktowanie kobiet i dzieci.
- Razem z Fundacją A.R.T chcemy zwrócić uwagę na fakt, że jest wiele miejsc, gdzie pokrzywdzeni mogą uzyskać pomoc i ze swoim problemem nie są sami.
Spot z Iloną Adamską pojawi się w komunikacji miejskiej miasta stołecznego Warszawy.