Szczyt przeciw przemocy seksualnej na wojnie

W Londynie rozpoczął się dziś pierwszy Globalny Szczyt Przeciwko Przemocy Seksualnej w Konfliktach Zbrojnych. Czterodniowy szczyt jest owocem starań niezwykłego duetu – gwiazdy kina Angeliny Jolie i brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Williama Hague’a.

Brytyjski minister spraw zagranicznych powiedział dziś BBC:
„To jedna z wielkich masowych zbrodni XX i – niestety – XXI wieku. Gwałt wojenny dotknął większości kontynentów i sytuacja jest coraz gorsza.”

Angelina Jolie, która zetknęła się z licznymi ofiarami przemocy seksualnej jako specjalny ambasador Wysokiej Komisji ONZ do spraw Uchodźców, powiedziała otwierając spotkanie:
„Gwałt w strefach wojennych to zbrodnia, której sprzyja cisza. Na ofiarach ciąży stygmat, wywołujący wstyd i poczucie braku własnej wartości. Ale przede wszystkim brak rozgłosu daje jednak bezkarność gwałcicielom.”

Na londyńskim szczycie wystąpi wielu świadków, ekspertów i polityków. Jutro Angelina Jolie i William Hague przedstawią międzynarodowy protokół o ściganiu przemocy seksualnej na wojnie. W czwartek odbędzie się sesja poświęcona nigeryjskiej organizacji Boko Haram, która niedawno porwała prawie 300 dziewcząt. A w piątek na szczycie wystąpi amerykański sekretarz stanu John Kerry.

źródło : http://24.pl/szczyt-przeciw-przemocy-seksualnej-na-wojnie/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij