Kwiecień w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej- podsumowanie projektu z FIO

W kwietniu w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej królowały Króliki, maskotki, jajka, piórka, cekiny i brokaty oraz ciekawe eksperymenty.

Na warsztatach szycia 28 dzieci  uszyło sobie piękne , kolorowe króliczki gotowe do ozdabiania mieszkania na Wielkanoc.  Na kolejnych warsztatach szycia powstały śliczne, miękkie maskotki –najczęściej wybierany był szablon pieska. Potwierdza się powiedzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka – również materiałowy J. Maskotki wykonały dzieci wspólnie z rodzicami (13 osób). 

Na warsztatach ekologicznych „Coś fajnego z niczego”- uczestnicy wyczarowali  gustowne ozdoby – króliki i jajka – na stół wielkanocny wykorzystując materiały, które na co dzień lądują na śmietniku lub w piecu.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi  uruchomiliśmy lokalną Fabrykę Królika, w której 14 dzieci i 7 rodziców „wyprodukowało” cudowne styropianowe pisanki ozdobione wstążkami, cekinami, piórkami, naklejkami, brokatem i innymi wspaniałościami.

Rodzice z małymi dziećmi ( 5 plus 10 uczestników) wzięli udział w plastycznych warsztatach „Plastyka Malucha” i wykonali drzewka szczęścia w kształcie własnych dłoni. Potem było sklejanie i ozdabianie – również własnych dłoni 🙂

Dzieci pytają, duuużo pytań zadają – na zajęciach „Mali Einsteini” 12 badaczy dostało w kwietniu odpowiedzi nawet na te pytania, których jeszcze nie wymyślili:  Co to jest hydrofobowość? (Jak ktoś nie wie, to zapraszamy ! na zajęcia w ramach cyklu „Mali Einsteini” ). Czy można zrobić kwadratową kroplę wody? Czy są rzeczy, które nigdy nie mokną? Jak zwierzęta radzą sobie z impregnacją? Dzieci poznały tajniki hydrofobowości, wody, bawiły się piaskiem, który nigdy nie moknie. Zrobiły kwadratową kroplę wody.

„3,2,1 (Re) – Akcja”  to warsztaty podczas, których było magicznie i wybuchowo! Ale oczywiście bezpiecznie. Dzieci zamieniły się w  12 prawdziwych naukowców, wykonały samodzielnie wiele zaskakujących i całkowicie bezpiecznych eksperymentów z dziedziny chemii.

Na warsztaty teatralno-muzyczne dotarło 7 osób, które miało okazję poznać kilka technik gry aktorskiej i popracować nad wyrażaniem emocji.

Wspólnie, dzieci i rodzice, uczestniczyli w interaktywnych warsztatach „Historia jednej znajomości”. Spotkania dotyczyło  tego, jak jeden wybór może zmienić życie. Rozmawialiśmy o tym, że warto budować relacje wolne od przemocy oraz o tym, że każdy ma alternatywę zanim powie: TAK lub NIE toksycznym ludziom albo rzeczom.

4 Maluchy wraz z 4 rodzicami kontynuowały rozwijające motorykę i relacje rodzinne zajęcia Ruchu Rozwijającego metodą W.Sherborne.

Warsztaty kompetencji wychowawczych pogłębiały wiedzę rodziców dotyczącą własnych wzorców zachowań i relacji z otoczeniem w tym z własnymi dziećmi.  W kwietniu rozpoczęła spotkania Rodzicielska Grupa Wsparcia. Rodzice i dzieci skorzystali z indywidualnych spotkań z : prawnikiem, pedagogiem, terapeutą, psychologiem, psychologiem dziecięcym i logopedą – łącznie 19 godzin porad.

W kwietniu , w ramach spotkań integrujących społeczność, odbył sie kurs pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom, w którym rodzice mogli uczestniczyć wraz z dziećmi.  Wiedza i umiejętności  dotyczące m.in.: rozpoznania dziecka w stanie zagrożenia życia, technik udrożniania dróg  oddechowych, postępowania w zadławieniu, drgawkach czy obrażeniach ciała dziecka daje rodzicom większe poczucie bezpieczeństwa w opiece nad dzieckiem oraz daje możliwość udzielenia pomocy we właściwy sposób.

Opisane bezpłatne zajęcia i spotkania odbyły się w ramach projektu „Rodzinna Klubokawiarnia Praska – Centrum Aktywności Lokalnej” dofinansowanego z FIO w 2017 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij