Ubezpieczenie od… wandalizmu?

Przebite opony, porysowany lakier na drzwiach, wgniecenia w masce czy pomalowane lub wybite szyby to częste akty wandalizmu, który często spotykany jest na polskich ulicach. Wandale nie dbają o cudzą własność, a w szczególności o  samochody, które traktują jak duże przeszkody na swojej drodze. Czy mimo wszystko można chronić się przed takimi atakami?

Ubezpieczenie od aktów wandalizmu

Obecnie na rynku ubezpieczeniowym w Polsce nie ma jeszcze dedykowanego ubezpieczenia od wandalizmu, choć niektóre produkty ubezpieczeniowe chronią przed takimi szkodami, spowodowanymi działalnością chuliganów. Ubezpieczenie OC, obowiązkowo wykupywane dla pojazdów mechanicznych w Polsce, nie zapewnia odszkodowań przy szkodach wywołanych takimi atakami. Wandale niszczą przypadkowo napotkane auta, urywając lusterka czy głęboko rysując lakier. Naprawa takich uszkodzeń jest bardzo kosztowna, zwłaszcza w nowym samochodzie. Uszkodzenia pojazdów przez chuliganów właściciele samochodów najczęściej muszą naprawiać z własnych pieniędzy, o ile nie mają wykupionego ubezpieczenia AC pokrywającego właśnie takie szkody.

Jednym ze sposobów na to, aby zapewnić sobie choć częściową ochronę przed wandalizmem, jest zakupienie ubezpieczenia szyb w AXA DIRECT. W ten sposób kierowca zabezpiecza się przed często występującą szkodą szybową. Firma ubezpieczeniowa pokrywa wówczas koszt naprawy lub wymiany szyb do kwoty 2000 zł. Ubezpieczenie szyb można dokupić po prostu do polisy OC.

Szkody w pojeździe wywołane przez wandali mogą być pokrywane również ze środków firmy ubezpieczeniowej AXA DIRECT, jeśli klient ma zakupione w niej ubezpieczenie AC dla pojazdu. Autocasco pozwala na uzyskanie odszkodowania w przypadku powstania uszkodzeń w pojeździe. Z ubezpieczenia AC są pokrywane koszty naprawy uszkodzeń auta powstałe z winy kierowcy, jak i z winy osób trzecich, w tym wandali.

Jak zabezpieczać samochód przed wandalami?

Aby chronić swój samochód przed atakami wandali można oczywiście wykupić również miejsce na strzeżonym parkingu. Tam za bezpieczeństwo pojazdu odpowiada wówczas właściciel parkingu. Miesięczny abonament w większych miastach kosztuje średnio ponad 100 zł. Nie likwiduje to jednak niebezpieczeństwa, że nasz samochód nie stanie się obiektem chuligańskich wybryków na parkingu przed sklepem czy w centrum miasta. Z tego też względu racjonalnym rozwiązaniem, dającym pełną ochronę przed skutkami działania wandali, będzie wykupienie ubezpieczenia AC.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *