Wolontariat w praktyce: #dzień1

Zaczynamy relację. Każdy dzień to inna przygoda, każdy dzień rozpisany jest tak, aby można było wykorzystać to w swojej pracy z dziećmi, do czego serdecznie zachęcamy:-)

 

Dzień I 27.07 Poniedziałek „NO TO WYJEŻDŻAMY”

7.00 Zbiórka

8.30 Wyjazd

17-18 Dojazd do Zakopanego

18.30 Kolacja

19.00 Zabawa na dworze/ rozdanie identyfikatorów/ zabawa z dziećmi/

 1. Jestem Jasiek podaje identyfikator Asi, jestem Asia, wzięłam identyfikator od Jasia, podaję identyfikator Zosi itp…
 2. Kurtyna/ Chusta KLANZA, potrzeba dwóch krzesełek: dwie osoby stojąc na krzesłach, trzymają rozciągniętą chustę. Po obu jej stronach stoją uczestnicy zabawy. Każda grupa wybiera po jednej osobie i ustawia ją po przeciwnej stronie chusty. Na znak prowadzącego chusta opada, a osoby stojące na środku mają wymienić swoje imiona. Ten, kto zrobił to wolniej przechodzi do drużyny przeciwnej.
 3. Detektyw – wychowawca podaje namiary na osobę, którą trzeba wytropić i złapać ją za rękę:
 • ktoś kto ma taki sam kolor oczu jak ty,
 • ktoś kto ma taki sam kolor włosów jak ty,
 • ktoś kto jest tego samego wzrostu co ty,
 • ktoś kto ma taką samą dłoń jak ty,
 • ktoś kto ma taki sam rozmiar stopy jak ty,
 • ktoś kto jest od ciebie wyższy.
 1. Co jest czyje? – wychowawca pyta się dzieci, które z nich ma najlepszą pamięć, następnie wybiera jedną osobę, która odwraca się plecami do grupy. Następnie dzieciaki zamieniają się między sobą czapkami/butami/ okularami/ plecakami/ spinkami itp., a zadaniem wybranej osoby jest powiedzieć kto z kim się wymienił rzeczami. Zabawa sprawia dzieciakom wiele frajdy, szczególnie jak sam wychowawca wymieni się z kimś czymś swoim.

 

 1. Kogo brakuje? – kolejna zabawa z kocem lub chustą animacyjną. Wszyscy uczestnicy zamykają oczy i leżą na podłodze przykrywając nogi kocem lub klanzą. W tym czasie wychowawca chodzi dookoła a kogo dotknie w głowę, ta osoba musi się schować pod kocem/chustą. Potem wszyscy otwierają oczy i bez zaglądania pod koc/chustę muszą zgadnąć kogo brakuje.

 

 1. Refleks – uczestnicy siedzą w kręgu, w środku jest jedna osoba, która trzyma trzyma kij /może być miotła :)/. Zadaniem osoby w środku jest powiedzieć czyjeś imię, a następnie szybko odsunąć się do tyłu puszczając kij. Zadaniem wywołanej osoby jest dobiec i złapać kij nim spadnie na ziemię. Potem ta osoba wywołuje kolejną itd.

 

 1. Lubię to!– wychowawca rozdaje dzieciom kartki na których mają narysować swoje ulubione zajęcie (w dużych odstępach między sobą, żeby nie podglądali swoich prac), następnie oddają je wychowawcy. Wychowawca podnosi wybraną kartkę do góry, a dzieci próbują się domyślić, kto jest autorem pracy, oczywiście autor pracy w tym momencie milczy 🙂

 

 1. Domino – wychowawca wybiera pierwszą osobę, która staje się pierwszą częścią domina. Ta osoba musi powiedzieć, kto będzie do niej pasował, np. „Szukam kogoś kto tak jak ja lubi konie” i ktoś kto lubi konie dołącza do pierwszego elementu, następnie drugi element mówi kogo szuka. Jeżeli ktoś coś powie, a nikt się z tym nie będzie zgadzał, trzeba zmienić obszar poszukiwań na jakiś inny.

 

 1. Krok w przód – uczestnicy stoją w odległych kątach sali. Kiedy wychowawca podaje jakieś hasło, np. „Lubię grać w piłkę”, te osoby, które uważają „TAK” robią krok w przód, „NIE” robią krok do tyłu. Te osoby, które spotkają się najszybciej to oznacza, że mają ze sobą najwięcej wspólnego.

 

 1. Bezludna wyspa – uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy kolejno musi opowiedzieć co zabrałby w podróż na bezludną wyspę, a warunek jest taki, aby każda z tych rzeczy zaczynała się na pierwszą literę imienia osoby, która siedzi po prawej stronie osoby mówiącej, np. ktoś kto ma po prawej stronie Krzysia, mówi: „W podróż na bezludną wyspę zabiorę kredki, kapcie i kalesony„.

 

22.00 – 6.30 Cisza nocna

 

 

Dodatkowo relację będzie można podglądać na stronach na FB:

1.  ART DLA MŁODYCH https://www.facebook.com/pages/ART-dla-M%C5%82odych/368226956610523

2.  FUNDACJA A.R.T. https://www.facebook.com/fundacja.art

3. MAMA NA OBCASACH https://www.facebook.com/mamanaobcasach

4. FESTIWAL RODZINY https://www.facebook.com/festiwalrodziny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij