5 LAT RODZINNEJ KLUBOKAWIARNI PRASKIEJ

#luty to fajny dla nas miesiąc….

już w czwartek 5 urodziny Rodzinna Klubokawiarnia Praska Fundacji ART… świętowanie będzie takie, jak czasy… „zdystansowane i obostrzone”… w każdym razie to kawał czasu, podczas którego był śmiech i łzy, powitania i pożegnania, było całkiem sporo lekcji, ale mam wrażenie, że z odrabianiem prac domowych jest lepiej….😉

Minęło 5 lat, ale jak to?!

Czas niczym pendolino biegnie jak oszalały. Rodzinna Klubokawiarnia Praska działa na warszawskiej Pradze Północ od 2017 roku. To miejsce, jak to niektórzy mówią, z „duszą”: wchodzisz raz i zostajesz na dłużej, przyprowadzasz przyjaciół a zapach gofrów, kawy i kakao wciąż urzeka i małych i dużych. Mówi się, że w życiu przypadków nie ma ….

W 2016 roku, wspólnie z Fundacja ING Dzieciom przeprowadzaliśmy remont w Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Szymanowskiego, właśnie na Pradze Północ. Odwiedził nas znajomy wychowawca kolonijny, chcieliśmy mu pokazać jak piękna jest Praga. Idziemy ulicą Dąbrowszczaków, a tam lokal z karteczką: ”DO WYNAJĘCIA”. Zorganizowaliśmy szybko możliwość zobaczenia lokalu i…. to był początek naszej pięknej miłości do tego miejsca. Po długich staraniach udało nam się wynająć lokal w październiku 2016 roku.

Chcieliśmy zrobić huczne otwarcie na Sylwestra, ale niestety dopadła nas proza życia, rzeczywistość obnażyła ogrom niezbędnej pracy jaką trzeba było włożyć w lokal. Wymagał on gruntownego remontu, wykładzin na podłogi, był bardzo zapuszczony, ze ścian wypadały „rzeczy”, których nawet nie potrafiliśmy nazwać. Wcześniej w tym miejscu był sklep spożywczy, i byli tacy, którzy wchodząc do nas mówili: ”..a na tej ścianie był alkohol, bez alkoholu nie dacie rady”…

Daliśmy radę !!!

Nasze samozaparcie, zdarte paznokcie przy własnoręcznym kładzeniu wykładziny i szorowaniu ścian, współpraca z biznesem, wspólny projekt z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej dofinansowany w ramach #FIO2017 oraz Darczyńcy indywidualni po raz kolejny wsparli nas w tworzeniu tego naszego „wielkiego dzieła”.

Huczne otwarcie Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej odbyło się 10.02.2017 roku. Był wspaniały koncert naszego Przyjaciela Marcina – Marcin Styczeń, mnóstwo zaproszonych osób i niezwykła, serdeczna atmosfera, którą zawsze będziemy pamiętać. Ściany były białe, puste, stoły zrobione z podarowanych ławek szkolnych, na podłodze beton, ale to nie przeszkodziło nam zacząć pisać swojej historii na Pradze Północ.

Historii pełnej aktywizowania, ratowania i tworzenia….

I jak to się potoczyło?

Zaczynaliśmy od podarowanych ławek i krzeseł szkolnych, uszytych obrusów i zebranych zabawek. Ci, co przychodzili polubili miejsce i ludzi, którzy je tworzą. Podarowali nam książki, naczynia, kryształy, filiżanki, talerzyki, kubki, ozdoby i wielki obraz na ścianę. Młodzież, ku radości swoich rodziców, przychodziła po lekcjach spędzić czas,  piła kakao oraz jadła galaretki 😊. Dzieci spędzały czas na kreatywnych zajęciach, rodzice na spotkaniach a seniorzy poczuli się jak „u siebie” do tego Ci, którzy przechodzili kryzysy korzystali z bezpłatnego wsparcia specjalistów.

A skąd brać na to wszystko pieniądze?

Oto jest pytanie. Pomysł na otworzenie miejsca dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów, do którego można przyjść z ulicy, napić się kawy, kakao czy herbaty oraz po prostu pobyć ze sobą, pobawić się poczytać, porozmawiać, wpisał się w strategię Miasta Stołecznego Warszawa na rzecz rodzin z dziećmi w tzw. ”Kluby dla Rodzin”.  I tak od 2018 do chwili obecnej możecie rodzinnie uczęszczać na warsztaty, zajęcia, spotkania które są finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

W otwarciu Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej – Miejsca Aktywności Lokalnej pomógł nam projekt dofinansowany w ramach programu FIO 2017 przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rozwój miejsca nastąpił również dzięki grantowi z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu PROO 1a oraz grant z Fundacji Auchan. Wymieniliśmy meble, kupiliśmy sprzęt kuchenny i biurowy, wyremontowaliśmy zaplecze kuchenne i salę warsztatową.

Do grupy rodziców z dziećmi i młodzieży dołączyli w 2018 roku Seniorzy. Czyli grupa, z którą wcześniej nie pracowaliśmy. Wtedy program ASOS prowadzony przez MRPiPS, pozwolił nam rozwinąć skrzydła, zrealizować wspólnie z Caritas DWP projekt „Seniorzy wiele warci” i z beneficjentów zajęć pozyskać nową grupę przyjaciół. Nasi Seniorzy są z nami podczas akcji Fundacji A.R.T. jako wolontariusze.

Skąd jeszcze pozyskujemy pieniądze: od darczyńców indywidualnych oraz od firm. Współpraca z biznesem jest dla nas naturalnym działaniem, gdyż z tego biznesu się wywodzimy.

Oczywiście te wszystkie  granty, dotacje, darowizny same do nas nie przychodzą. Stajemy do konkursów 😊 czyli wiele godzin poświęcamy na pisanie wniosków, aby pozyskać pieniądze na działania dla Was a potem trzymamy kciuki u rąk i nóg, aby te wnioski zyskały punkty od oceniających je ekspertów. Dzwonimy do potencjalnych sponsorów, umawiamy się na spotkania, organizujemy wiele wydarzeń dla rodzin aby pozyskać fundusze na to, aby drzwi Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej wciąż były otwarte dla naszych Przyjaciół, Podopiecznych, Potrzebujących. Przez kolejne 555 lat 😉

Czy to cały czas radość z działania?

Inaczej nie miałoby to sensu. W 2018 roku Rodzinna Klubokawiarnia Praska została wyróżniona w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową S3ktor 2018, w 2021 otrzymała tytuł: „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

Oprócz zajęć, warsztatów, spotkań, czasu przy zabawie i rozmowach są koncerty, spotkania ze specjalistami, Noce Muzeów, Miasteczko Mikołaja i wspólne kolędowanie. Trzeba przygotować gofry, galaretki, tosty, poczęstunek na zajęcia, kawy, kakao, herbaty zimowe…. Zabawki i dzieci są prawie wszędzie. A przed i po trzeba przygotować dokumenty na zajęcia, listy obecności, sale, posprzątać lokal, zadbać o produkty spożywcze i materiały na warsztaty. Na koniec dnia pełna zmywarka i często zlew, czyszczenie stolików i krzeseł bo ślady łapek pokazują, że gofry były pyszne 😊, czyszczenie ekspresu, i innych miejsc…

Dzieje się dużo i czasem mamy ochotę „rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady”.  Jednak ten pełen zlew, Wasza obecność i sprzątanie przez Was sali po zabawie, Wasze nastawienie i życzliwość pozwalają nam szybko zapominać o gorszych momentach.

Przez Rodzinną Klubokawiarnię przewinęło się mnóstwo osób, niektórzy byli lekcją, inni doświadczeniem, ale najważniejsze, że mogliśmy ich wszystkich spotkać. Każda bowiem z tych osób wniosła coś, co pamiętamy i z sentymentem do tego wracamy. Część osób przychodzi od samego początku. Poznaliśmy ich rodziny, dziadków, rodziców a maleństwa stały się uroczymi rozrabiakami, uczestnikami zajęć.

Cieszymy się, że z nami jesteście😊 bo dzięki temu ładujemy akumulatory i mamy nieustającą chęć do działania.

Wspieraj nasze dzieła, to proste!

#razembudujemydobro#aktywizujemy#fundacjaart#praskiecsr#urodziny#rodzice#rodzina#dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij