W ramach projektu „Patent na MOC 2” oferujemy ofiarom i świadkom przemocy w rodzinie różnorodne działania o charakterze interwencyjnym, wspierającym, terapeutycznym, edukacyjnym, rozwojowym i prawnym. Pozwolą one na nabycie/wzmocnienie kompetencji psychospołecznych przydatnych do radzenia sobie ze zjawiskiem przemocy w rodzinie.
I. ODDZIAŁYWANIA INDYWIDUALNE
– Prowadzenie wsparcia i doradztwa specjalistycznego dla uczestników: dzieci, młodzieży, dorosłych. Łączy nas wspólna idea: Najpierw człowiek i zawsze człowiek. Poradnictwo psychologiczne prowadzone jest z wykorzystaniem zróżnicowanych podejść terapeutycznych – dedykowanych każdorazowo indywidualnie.
W programie jako oddziaływania indywidualne zaproponujemy:
1. Konsultacje wstępne służące ustaleniu Indywidualnej ścieżki pomocy/uczestnictwa w projekcie (wywiad indywidualny, formularz rejestracyjny zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do ogłoszenia konkursowego – realizuje Koordynator Beneficjenta).
2. Konsultacje diagnostyczne służyć będą poznaniu sytuacji uczestnika/rodziny aby możliwe było doprecyzowanie i zaproponowanie adekwatnych do ich sytuacji form i intensywności wsparcia. Doprecyzowana zostaje Indywidualna ścieżka pomocy/uczestnictwa w projekcie, określona ilość godzin indywidualnego poradnictwa.
3. Indywidualne poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, psycholog dziecięcy, interwencja kryzysowa i psychologiczna. Identyfikowanie problemów uczestników; praca nad postawami, nawykami, schematami postępowania w celu tworzenia warunków do konstruktywnego wykorzystania własnego potencjału i samodzielnego rozwiązywania problemów życiowych. Ilość godzin i zakres poradnictwa zostanie rekomendowany i aktualizowany zgodnie z “Indywidualną ścieżką pomocy”.
4. Indywidualne poradnictwo prawne, obejmie również pomoc w sporządzaniu pism procesowych i administracyjnych. Ilość godzin poradnictwa każdorazowo będzie rekomendowana i aktualizowana zgodnie z “indywidualną ścieżką pomocy” może zostać zwiększona w przypadku spraw skomplikowanych – ocena sytuacji przez prawnika prowadzącego poradnictwo dla danej osoby i akceptacja przez mikro-zespół.
II. ODDZIAŁYWANIA GRUPOWE: II.1 PROWADZENIE DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH, PSYCHOEDUKACYJNYCH, PROFILAKTYCZNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
1. Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla młodzieży w wieku 11-16 lat dotyczące obszaru przemocy w rodzinie oraz budowania poczucia własnej wartości. Roczny cykl spotkań, trwających po dwie godziny, których celem będzie zwiększenie u uczestników wiedzy na temat tego czym jest przemoc oraz jak sobie z nią radzić, zarówno będąc w roli osoby jej doznającej, czy też w roli świadka oraz budowania poczucia własnej wartości.
2. Rodzinne warsztaty arteterapeutyczne, kreatywne oparte na współpracy uczestników, budujące więzi rodzinne.
3. Prowadzenie warsztatów „Przyjaciele Zippiego” dla dzieci w wieku 5-9 lat. Profilaktyka zdrowia psychicznego oraz radzenie sobie z emocjami i przemocą, kształtowanie reakcji i zachowań dzieci w trudnych dla nich sytuacjach, budowanie więzi i przyjaźni.
II.2 PROWADZENIE DZIALAŃ EDUKACYJNYCH, PSYCHOEDUKACYJNYCH, PROFILAKTYCZNYCH DLA dorosłych:
1. OTWARTE GRUPY WSPARCIA i ROZWOJU, w tym dla kobiet doświadczających przemocy.
2. WARSZTATY EDUKACYJNE, rozwojowe, nabywania i rozwijania umiejętności psychospołecznych, wzbogacone o niezbędny komponent wsparcia grupowego
3. Warsztaty dotyczące komunikacji bez przemocy NVC
4. Warsztaty rozwoju kompetencji opiekuńczo-wychowawczych
5. Spotkania inspirujące z osobami, które poradziły sobie z przemocą/ ograniczeniami, w tym z ambasadorem Fundacji A.R.T. Mariuszem Kędzierskim, niepełnosprawnym artystą i mówcą motywacyjnym.
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.