Celem projektu „Patent na MOC 3” jest zwiększenie dostępności kompleksowej, interdyscyplinarnej oferty pomocy specjalistycznej dla osób doznających przemocy w rodzinie, w tym cudzoziemców. Przemoc występuje w różnych środowiskach i sferach życia. Sytuacja doświadczania przemocy jest nie tylko jednorazowym, trudnym zdarzeniem w życiu osoby jej doznającej, ale przenosi się na całą rodzinę, jej funkcjonowanie społeczne oraz osobiste poszczególnych członków. Przemoc jest ciężkim przeżyciem, o którym ofiarom trudno mówić, do którego trudno się przyznać. Przemoc domowa jest też zjawiskiem trudnym i „niewygodnym” dla osób będących jej bezpośrednimi lub pośrednimi świadkami. Dlatego tak ważne jest przygotowanie oferty zawierającej zróżnicowane formy pomocy.
1. Zapewnienie profesjonalnej pomocy w sytuacjach kryzysowych związanych z przemocą oraz umożliwienie osobom doznającym przemocy domowej anonimowej konsultacji ze specjalistą – często to pierwszy krok do wyjścia z przemocy dzięki powiedzeniu o tym, czego się doświadcza.
2. Uruchomienie pilotażowej grupy wsparcia dla mężczyzn doznających przemocy. Mamy zgłoszonych 7 chętnych panów. Mężczyźni stanowią kilka procent ofiar przemocy, trudno przyznać im przed innymi, że jej doznają. Stereotypy „męskości” znacząco utrudniają im proszenie o pomoc i przyznanie się do „słabości”. Celem pracy grupy będzie odbudowanie poczucia wartości, zwalczanie poczucia bezradności, edukacji na temat mechanizmów przemocy.
3. Przeprowadzenie 2 treningów TZA dla osób dorosłych w roku 2024, co najmniej 12 uczestników/uczestniczek. Agresja i przemoc dostarczają osobie je stosującej energii i są podtrzymywane dzięki pobudzeniu emocjonalnemu. Dlatego warto nauczyć się ograniczania tego „napędu” w swoich zachowaniach. Program obejmuje 32h dydaktyczne.
4. Uruchomienie 1 edycji grupy dla kobiet „Klub kobiet”. Będzie to grupa łącząca elementy grupy wsparcia z elementami psychoterapii tańcem i ruchem oraz grupy samopomocowej. Uzupełnieniem oddziaływań terapeutycznych będą warsztaty arteterapii. Według Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem metoda ta opiera się na założeniu, że w ciele człowieka zawarta jest jego cała historia, osobowość, stany emocjonalne oraz że poprzez pracę z ciałem człowiek może odblokować wyrażenie werbalne swoich przeżyć, może się zmieniać i wpływać na jakość swojego życia. Środki artystyczne posłużą do wyrażania i przepracowywania trudności, z którymi klientki przychodzą na terapię Uczestniczki będą mogły porozmawiać z kobietami w podobnej sytuacji, podzielić się własnymi doświadczeniami, otrzymywać i dawać zrozumienie oraz wsparcie emocjonalnie. Grupa adresowana jest do pełnoletnich kobiet, w tym seniorek, kobiet z niepełnosprawnościami.
5. Grupa dla kobiet z Ukrainy – kontynuacja. Odbywa się co czwartek w Fundacji A.R.T. Środki na jej prowadzenie kończą się wraz z końcem listopada. Prowadzi ją psycholożka z Ukrainy. Wszystkie uczestniczki grupy są migrantkami, które przejechały do Polski w czasie wojny, doświadczyły przemocy domowej, traumy wojennej, część przemocy seksualnej.
6. Prowadzenie certyfikowanych zajęć „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej” (Centrum Pozytywnej Edukacji) dla młodzieży. Celem programu jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. To wspaniała forma zaopiekowania i wsparcia dzieci i młodzieży oczekującej na terapię lub jako jej dopełnienie. Program obejmuje 10 części, w każdej trzy spotkania.