Celem głównym zadania „Powiedzmy o TYM komuś” jest edukacja społeczna i specjalistyczna oraz profilaktyka w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Fundacja A.R.T. od 15 lat wspiera osoby doznające przemocy. Słowa takie jak „Ciągle o tej przemocy”, „I tak mi nikt nie pomoże”, „U nas w szkole to właściwie przemocy nie ma”, „Niedługo to na dziecko nie będzie można krzyknąć bo wszystko to jest przemoc”, czy „Ma być twardy a nie miękki” często padają podczas konsultacji indywidualnych, warsztatów dla rodziców, nauczycieli i pedagogów.
Skuteczne działania przeciwdziałające przemocy domowej oraz kompleksowe działania pomocowe dla osób doznających przemocy są możliwe jedynie dzięki wiedzy i wrażliwości społecznej, współpracy służb, oraz reakcji świadków i osób doznających przemocy. Trzeba skutecznie mówić:
- o TYM, czego doznają ofiary: o bólu, strachu, bezsilności, lęku, rozpaczy, które paraliżują i blokują przed podjęciem działań,
- o TYM, jakie są mechanizmy przemocy, mity z nią związane i społecznie powielane,
- o TYM, jak ważna jest rola świadków: służby potrzebują informacji, aby mogły działać,
- o TYM, jak służby i organizacje pomagają i co mogą zrobić w sytuacji przemocy domowej oraz jak ważna jest ich współpraca i wymiana wiedzy i doświadczeń.
Nasze działania
Przemoc występuje we wszystkich środowiskach i sferach życia. Szczególnie trudna jest sytuacja przemocy domowej, gdyż doznaje się jej ze strony najbliższych osób, które powinny kochać, wspierać i chronić. Mimo dostępności różnorodnych form wsparcia na Mazowszu, ofiary przemocy często przez wiele lat nie mogą lub nie potrafią zwrócić się o pomoc. Potrzebne są zatem kompleksowe działania adresowane do wszystkich zagrożonych przemocą i specjalistów mogących rozpoznać oznaki przemocy domowej.
W ramach projektu „Powiedzmy o TYM komuś” realizujemy następujące działania:
- Kampania społeczno-informacyjna oraz działania profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej:
- Kampania edukacyjno-informacyjna na stronach fundacji (www.fundacjaart.pl, www.przeciwprzemocy.pl) oraz w mediach społecznościowych (TikTok, Facebook, Instagram). Materiały graficzne, rolki, posty i wpisy będą dotyczyć zjawiska przemocy domowej, jak szukać pomocy, jak reagować, stereotypów związanych z przemocą domową oraz prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- Dodruk komiksu dla dzieci i młodzieży dotyczącego rodzajów przemocy, skutków, stereotypów i miejsc, gdzie szukać pomocy.
- Wydanie książki dotyczącej przemocy, napisana przez Prezeskę Fundacji A.R.T., na podstawie jej 15-letniego doświadczenia w pracy z osobami doznającymi przemocy.
- Spotkania autorskie „Porozmawiajmy o sprawach ważnych, trudnych i odważnych” z udziałem specjalistów, pedagogów, nauczycieli, osób doznających przemocy i realizujących działania przeciwdziałające przemocy.
- Przygotowanie grafik, infografik, rolek dotyczących profilaktyki przemocy domowej.
- Wydruk i dystrybucja infografik dotyczących zjawiska przemocy.
- Wystawa „Przemoc widziana oczami dziecka” złożona z prac uczestników konkursu plastycznego. Wystawa towarzyszyć będzie konferencjom dla specjalistów oraz młodzieży, szkoleniom i warsztatom.
- Działania edukacyjne i profilaktyczne dedykowane specjalistom:
- Szkolenia/spotkania dla specjalistów i służb realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, przedstawicieli administracji publicznej i organizacji pozarządowych.
- Coroczne konferencje dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej dla specjalistów i służb, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, przedstawicieli administracji publicznej i organizacji pozarządowych.
- Działania edukacyjne i profilaktyczne adresowane do dzieci, młodzieży, rodziców/opiekunów oraz grona pedagogicznego:
- Konferencje „Powiedzmy o TYM komuś” w szkołach podstawowych na terenie gmin wiejskich. Warsztaty w grupach prowadzone przez mówcę motywacyjnego, artystę, rapera, sportowca, psychoterapeutę, pedagoga oraz sędzię Sądu Okręgowego w stanie spoczynku.
- Warsztaty dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkół podstawowych, mające na celu zwiększenie umiejętności rozpoznania przemocy domowej oraz podniesienie kompetencji w zakresie reagowania i wsparcia dzieci uwikłanych w przemoc.
- Warsztaty dla rodziców dotyczące kompetencji wychowawczych oraz budowania relacji z dzieckiem opartej na wzajemnym szacunku.
- Konsultacje indywidualne dla rodziców i wychowawców w szkołach podstawowych, prowadzone przez psychologa lub pedagoga.
- Stanowisko „PrzeciwPrzemocy” podczas corocznego „Festiwalu Rodziny”. W 2024 roku będzie to już 8. edycja. Na stanowisku udzielać będziemy informacji dotyczących wsparcia ofiar przemocy, dyżurować będzie psycholog, na wypadek gdyby ktoś zdecydował się mówić o swoich doświadczeniach związanych z przemocą.
- Konsultacje specjalistyczne (psycholog, psycholog dziecięcy, pedagog, prawnik) dla osób doświadczających przemocy domowej, które w wyniku działań projektowych zwrócą się do fundacji o pomoc.
Wspólnie możemy zdziałać wielkie rzeczy!
Dzięki projektowi „Powiedzmy o TYM komuś” chcemy edukować, profilaktykować i informować społeczeństwo na temat przemocy domowej. Nasze działania mają na celu zwiększenie motywacji do reagowania i szukania pomocy, podniesienie wiedzy i świadomości społecznej oraz rozwijanie współpracy między służbami i organizacjami. Przemoc domowa jest trudnym i bolesnym doświadczeniem, ale razem możemy pomóc ofiarom znaleźć siłę i odwagę do podniesienia się po trudnych doświadczeniach i budowania lepszej przyszłości.
Projekt współfinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego.